בשנים האחרונות מופיעים באמצעי התקשורת פרסומים רבים ומפתים אודות רכישת קרקעות חקלאיות המצויות בשלבים שונים של שינוי ייעוד ("הפשרה"). אכן, לא מעט ישראלים כבר הצטרפו למעגל הרוכשים מתוך כוונה למנף את השקעתם ולעשות רווח נאה בתקופה קצרה יחסית. אולם, חשוב להבין כי כל עסקת מקרקעין, ובוודאי עסקה הקשורה בקרקעות חקלאיות, מערבת שלבים רבים ומורכבים לצד גורמי סיכון ואי ודאות ועשויה להמשך שנים רבות.
למרבה הצער משווקי קרקעות חקלאיות רבים משווקים לקהל הרחב באמצעות חצאי אמיתות וייפוי של המצב התכנוני האמיתי של הקרקע. פרסומים רבים המתייחסים לשלב בו נמצא הליך ההפשרה הינם, בלשון המעטה, מטעים, כאשר במקרים קיצוניים הליכי הפשרת הקרקע עלולים להימשך אף עשרות שנים, אם בכלל. לצד ההזדמנות שברכישת נדל"ן במחירים נמוכים והסיכויים לרווח ניכר מיד עם שינוי ייעוד הקרקע עסקה לרכישת קרקע חקלאית היא עסקה ספקולטיבית ומסוכנת ולכן לכל הפחות מוטב להבין את המצב המשפטי האמיתי של הקרקע בטרם רכישתה. יצוין כי לאור המציאות דהיום בתחום הקרקעות החקלאיות אישר משרד המשפטים (מועצת שמאי המקרקעין) תקן שמאי חדש (תקן מספר 22) אשר דו"חות שמאיים שנערכים על פיו מחויבים לשקף את מצב המקרקעין, לעמוד בכללים לגילוי נאות ולהציג את מחיר המקרקעין הנוכחי לצד מחירי המקרקעין הצפויים לאחר שינוי הייעוד המיוחל. אולם תקן זה עדיין אינו בגדר תקן מחייב.

לא לוותר על סיוע משפטי

לאור הסיכונים והאתגרים קיימת חשיבות מרובה לפנייה אל עורך דין רכישת קרקע חקלאית, אשר יסייע לכם לבחון את כדאיות העסקה, את עצם היתכנות שינוי ייעוד הקרקע, ולצלוח את שלביה השונים על הצד הטוב ביותר. יחד עם זאת, כיום עורכי דין רבים עובדים באופן אקלקטי ומציעים את שירותיהם בו זמנית בתחום הנדל"ן, הנזיקין, המשפחה וכדומה. יש להדגיש כי ללא הבנה מעמיקה וניסיון עשיר בתחום הנדל"ן, כגון מיסוי מקרקעין, קבוצות רכישה, תכנון ובנייה וכיוב', אין אפשרות אמיתית לתת מענה הולם ומקצועי לעסקאות אלו. אלו בדיוק הנתונים שמציג משרד עורכי הדין קוטון יאיר ושות', המתמחה באופן ספציפי בנדל"ן על רבדיו השונים.

מדוע מדובר בהליך מורכב?

כל עוד קרקע מסווגת כחקלאית על פי התכניות החלות עליה, בעליה אינם רשאים להשתמש בה לצרכים שאינם חקלאיים ובוודאי שלא לבנות עליה בתי מגורים, מסחר וכיוב'. זוהי בדיוק הסיבה בגללה מעוניינים משקיעים ברכישת קרקעות אלו, שכן אם יושלמו הליכי הפשרה בה ישתנה ייעוד הקרקע לצורך הקמת מבני תעשיה או מגורים, הרי שערכן יעלה בעשרות ואף מאות מונים. הבעיה היא, שלעיתים קרובות רב המרחק בין ההבטחות והחלומות לבין המציאות בשטח, מאחר שהליכי ההפשרה עשויים להתארך ולהיתקע בוועדות השונות, להתפרס על פני שנים רבות ואף לא להגיע כלל לידי מימוש. על כן, חשוב מאוד להיעזר בשירותיהם של עורכי דין מומחים, כגון משרד עורכי דין קוטון יאיר ושות' כבר בשלבים הראשונים, על מנת שתהיה אפשרות לבחון וללוות את העסקה בצורה קרובה, לבצע את הבדיקות הנחוצות ולחזור אליכם עם תשובות ברורות בנוגע לעסקה.

אתכם לכל אורך הדרך

למשרדנו ניסיון רב בליווי יזמים ומלווה הליכי ייזום ושינוי ייעוד בכל שלבי העסקה. מאחר שבכל אחד משלבי העסקה ייתכנו הפתעות, חשוב להכנס לעסקה לאחר בדיקה מדוקדקת וקבלת חוות דעת מלאה לגבי היתכנותה ומשך הזמן האמיתי הצפוי להשלמתה. אנו נלווה אתכם בבדיקות הקנייניות הרלוונטיות לגבי הקרקע, ייעודה בזמן הרכישה, מיקומה יחסית לאזורים "מופשרים" סמוכים, אפשרות להפקעה על ידי הרשויות השונות, בדיקת גורמי זיהום וסיכון באזור, ובחינת ההוצאות הנלוות לרשויות ולאנשי המקצוע. וכמובן, נבצע את הבדיקות הרלוונטיות במשרדי הממשלה, במנהל ובוועדות הרלוונטיות באשר לעתידה של הקרקע המדוברת ולמשך הזמן האמיתי הצפוי להשלמת שינוי הייעוד.

להתנהל חכם

על פי ניסיוננו אין תחליף לפנייה אל עו"ד רכישת קרקע חקלאית אם ברצונכם למזער סיכונים ולהתנהל בצורה מושכלת. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו במשרד קוטון יאיר ושות' וליהנות משירות אישי, יסודי ומהיר בהתאמה מלאה לצורכיכם.

לפרטים נוספים וקביעת פגישה התקשרו אלינו

משרד עורכי דין קוטון יאיר ושות': 03-5562828.

 

Comments

comments